Plener ślubny w Norwegii

Sesja ślubna w Norwegii

Fotografowanie i podróżowanie idzie ze sobą w parze. Pewnie dlatego, że uwielbiam i jedno, i drugie – to wylot na ślub i wesele do Norwegii był dla mnie ekscytującym przeżyciem. Henki i Eirik zaprosili mnie do siebie, w okolice Oslo. Nie będę Wam dziś opowiadał o ich ślubie, bo dziś chcę napisać kilka słów o sesjach ślubnych…w dniu ślubu. I o tym, dlaczego jestem ich wielkim zwolennikiem.

Czy sesja ślubna w dniu ślubu to dobry pomysł?

Nie każdy chce mieć sesję poślubną innego dnia. Szanuję to. Wiem, że nie każdy czuje się dobrze przed obiektywem. I z doświadczenia wiem, że nie ma ludzi niefotogenicznych. Są Ci skrępowani. I to właśnie te osoby najczęściej nie chcą kolejnego dnia poświęcać na zdjęcia, które ich spinają.

Ale, ja mam na to sposób. I nie mówię tu o moich patentach na rozluźnienie atmosfery na sesji. O tym kiedy indziej. Teraz, na przykładzie pleneru w Norwegii, chcę pokazać Wam jak bardzo ważne jest namówienie pary na kilka zdjęć w dniu ślubu.

Dzień ślubu od samego rana przypomina (w większości) gonitwę. Wszyscy biegają, spieszą się, dookoła gwar. A pomiędzy tym para młoda. Mniej lub bardziej zestresowana, ale nadal w centrum tego zamieszania. Nie ma czasu na to, by odetchnąć. Bo przecież są kolejne sprawy do załatwienia. I nawet jak para szuka wytchnienia, to ktoś ich znajdzie wraz z dobrą radą, by się spieszyli, bo przecież nie ma czasu. Potem ceremonia, życzenia i inne punkty z listy.

I wtedy wkraczam ja i mój aparat i wyciągam ich na chwilę, czasem trochę na siłę, pod pretekstem pięknego światła, ładnego krzaczka, jeziorka i kaczek, które muszą mieć na zdjęciach. I wtedy dzieje się coś, co chce mieć na zdjęciach. Nagle ta dwójka ma czas tylko dla siebie. Nie ma wokoło nich tłumu, który coś do nich mówi. Nie ma gonitwy. Są tylko oni. I ja. I ta świadomość, że są małżeństwem. Że właśnie teraz mogą się tym chwilę nacieszyć. Przytulić się. Popatrzeć na to jezioro, na te kaczki, na te krzaczki. I oddać się zadumie, którą sfotografuję. Bo takich emocji, jak w dniu ślubu, już nie będzie nigdy. Nawet, gdy sesje zrobimy następnego dnia.1628

Ile trwa sesja w dniu ślubu?

Kiedy omawiałem z Henki i Eirikiem plan ślubu nie było w nim miejsca na sesję. Nie dlatego, że jej nie chcieli. Raczej nie sądzili, że będzie na nią czas.

Wiecie, że nadal pokutuje myślenie, i to jak widać nie tylko u nas, że sesje w dniu ślubu zabierają wiele czasu? A to wcale tak nie jest. Czasami mam pół godziny, czasami 15 minut. A bywa, że i mniej.

Liczy się, by zrobić kilka zdjęć, które będą na pamiątkę. Ślubne portrety, na których widać radość i szczęście, pomieszane z lekką nutką stresu. Bo to jest takie prawdziwe.

Zobaczcie zresztą sami. Niewiele trzeba, by zatrzymać te fajne emocje, które są w dniu ślubu. Drogie pary młode – dajcie się namówić chociaż na kilkuminutowe sesje podczas wesela. To tak niewiele, a tak dużo można zyskać.

Zapraszam Was na taki szybki plener w dniu ślubu w Norwegii, w okolicach Oslo.

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

POWRÓT